„Zselici Fény” Helyi Vidékfejlesztési Terv
Az akciócsoport tagjai által megfogalmazott „ZSELICI FÉNY” Helyi Vidékfejlesztési Terv megvalósításának célja: A természeti értékeke és kulturális örökség gazdasági, turisztikai célú hasznosítása, a falusi közösségek erősítése, a humán erőforrás fejlesztés és a hálózatépítés talaján. Célként fogalmazta meg továbbá, a már meglévő hazai és külföldi minták megtekintését, a települések termékarcának kidolgozását, a fiatalok vonzását a térségbe. A térség-specifikusság szempontjait figyelembe véve a helyzetelemzés szerint a zselici településeken a turizmus jelenik meg kitörési pontként. A „Zselici Fény” Vidékfejlesztési tervben megfogalmazott intézkedések mindegyike szervesen kapcsolódik ehhez a témához.
A Helyi Vidékfejlesztési Terv öt intézkedést tartalmaz:
Első elem: a turizmushoz kapcsolódó élményutak kijelölése. Ezzel az intézkedéssel a települések nevezetességeit, látnivalóit, az itt látható élményportákat, természeti és kulturális értékeket, valamint az itt élő embereket kívánjuk bemutatni. A pihenőhelyek kialakítását tervezzük és a könnyű tájékozódás érdekében megállító-, tudásátadó-és információs táblákat kívánunk elhelyezni.
Második elem: a felfűzött attrakciókhoz szervesen kapcsolódva jelenik meg a diákbázishelyek kialakításának a szükségessége. Az első két intézkedés egymás nélkül nehezen képes a Zselicbe érkező vendéget több napra itt tartani.
Harmadik elem: tanulmányutak szervezésével a megfelelő vendégfogadási kultúra megismeréséhez kapnak segítséget és ötleteket az élményporták tulajdonosai, az önkormányzatok, a civil szervezetek, valamint a gazdaság szereplő.
Negyedik elem: a fejlesztési koncepciók megfogalmazása által az élményportákra, a helyi látványosságokra, nevezetességekre, attrakciókra építve fogalmazódik meg egy-egy település termékarca, mely utat nyit a Helyi Vidékfejlesztési Terv kiteljesedéséhez.
Ötödik elem: A „Falufejlesztési szolgáltatás” felállításával tudást közvetíthetünk a falvakba, szakmai segítséget nyújtatunk ahhoz, hogy az értékek felismerésre kerüljenek, tudatosuljanak, konkrét produktumban megfogalmazódjanak.
A Helyi Vidékfejlesztési Terv végrehajtása során a térségben csökken a munkanélküliség, vonzóbbá és rendezettebbé válik a környezet, visszatér az emberek hite, hogy saját lakóhelyükön is sikeresek lehetnek.